This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 2880VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L5-30P input, 6 NEMA 5-15R and 2 NEMA 5-20R outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.88 kVA/2.70 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 2.88 kVA/2.70 kW – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 2.80 Minute Stand-by – 120 V Input – 120 V AC Output – 2 x NEMA 5-20R, 6 x NEMA 5-15R – Sine Wave – 8 x Battery/Surge Outlet – SmartConnect
- 120 V AC output voltage for optimal performance with maximum feasibility
- 120 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 2.88 kVA load capacity – work without any interruption during power outages
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- Lead Acid battery chemistry for your convenience and better usability
- NEMA L5-30P receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.70 kW load capacity
- Rack-mountable line-interactive ups allows maximum space utilisation with easy and convenient access to the keyboard
- Up to 2.80 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 1 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
£2,026.65 Exc. VAT / £2,431.98 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT3000RM2UC
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304331070
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.80 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT3000RM2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 2880VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA L5-30P input, 6 NEMA 5-15R and 2 NEMA 5-20R outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 3000VA LCD RM 2U 120V with SmartConnect |
| Product Line | Smart-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 120 V |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 75 V AC - 154 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.88 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.70 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 44.28 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 683 mm |
| Product Color | Black |
Management
| Network Management | SmartConnect |
|---|
Technical Information
| Cord Length | 2.44 m |
|---|---|
| Receptacle Type | NEMA L5-30P |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 2 x NEMA 5-20R |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W
General Purpose UPS £259.56 Exc. VAT / £311.47 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMT3000RM2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £1,491.77 Exc. VAT / £1,790.12 Inc. VAT

