Technical Information
| Application/Usage | Server |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Number of Battery & Surge Outlets | 12 |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT2200RMI2UC |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 2.2kVA Rack-mountable UPS |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 160 V AC - 286 V AC |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.98 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 42.31 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 86 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 683 mm |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|


