This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1500VA line interactive 1U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1 kW – 1U Rack-mountable – 4 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 230 V Input – 230 V AC Output – 2 x IEC Jumper, 4 x IEC 320-C13 – Serial Port – USB
- 1 kW load capacity – backup power for your valuable electronics
- 1.50 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 230 V input voltage for optimal performance with maximum usability
- 4 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- IEC 60320 C13 receptacle type offers ease of operation with maximum efficiency
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Keep your sensitive devices powered with a backup of up to 5 minute at full load
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Surge protection type provides dependable power supply with maximum efficiency
- Works adequately in situations where the supply is prone to sags and surges
Availability: 8 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 12
Due in Stock: 11/05/26
£894.66 Exc. VAT / £1,073.59 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
SMT1500RMI1U
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304299400
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMT1500RMI1U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1500VA line interactive 1U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input, 4 IEC 320 C13 outlets, and 2 IEC jumper cables. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS 1500VA LCD RM 1U 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMT |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 1.50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1 kW |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.09 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 44 mm |
| Width | 432 mm |
| Depth | 665 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Cord Length | 2.44 m |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 2 x IEC Jumper |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial Port | Yes |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500G-FR Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £329.38 Exc. VAT / £395.26 Inc. VAT



