Over 20 million units sold – the UPS you can trust
Smart-UPS™ are trusted by millions of IT professionals throughout the world to protect equipment and critical data from costly interruptions by supplying reliable, network-grade power reliably and efficiently. Available in a variety of forms factors and classes (entry level, standard and extended run), there is a model for nearly every application and budget. Standard models are the most popular UPS in the world for business servers, storage and network devices and have long been considered the benchmark for reliability and manageability. Entry level Smart-UPS models are an economical choice for small and medium businesses looking to protect small networking devices, point-of-sale (POS) equipment and entry level servers. The extended run models accept external battery packs for long runtime to power critical servers, security and communication systems through outages that could last hours.
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.10 kW
APC by Schneider Electric Smart-UPS Line-interactive UPS – 3 kVA/2.10 kW – 2U Rack-mountable – 3 Hour Recharge – 5 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 1 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13 – USB
- 1 batteries for optimal performance with maximum usability
- 3 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 3 kVA load capacity provides sufficient backup during power failures
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- IEC 60320 C19 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 2.10 kW load capacity
- Surge protection type provides optimal power supply output with added usability
- Up to 5 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£1,280.60 Exc. VAT / £1,536.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SMC3000RMI2U |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Over 20 million units sold - the UPS you can trust |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Smart-UPS C 3000VA Rack mount LCD 230V |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SMC |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 300 J |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 3 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 2.10 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 41 kg |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 89 mm |
| Width | 480 mm |
| Depth | 670 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 81 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 42 dB(A) |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 1 x IEC 60320 C19 |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,236.88 Exc. VAT / £66,284.26 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,421.28 Exc. VAT / £13,705.54 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT



