Technical Information
| Cable Length | 3 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 50 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Cable Type | QSFP56/SFP56 |
| Connector Type on First End | QSFP56 Network |
| Connector Type on Second End | SFP56 Network |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP56 Network |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP56 Network |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | S1J08A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Networking 50G QSFP56 to SFP56 3m DAC Cable |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 172.8 g |
|---|
