Technical Information
| Cable Length | 15 m |
|---|---|
| Device Supported | Network Device |
| Features | Active |
| Cable Type | QSFP+ |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 720211-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | BladeSystem C-Class 40G QSFP+ To QSFP+ 15m Active Optical Cable |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP BladeSystem C-Class |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 453.6 g |
|---|---|
| Product Color | Orange |
