The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click “View Compatible UPS Models”button in “Get Support” Section at APC.com
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Battery Unit
APC by Schneider Electric Battery Unit – 12 V DC – Lead Acid – Hot Swappable – 3 Year Minimum Battery Life – 5 Year Maximum Battery Life
- In terms of cost per watt hours, it is an inexpensive choice providing efficient power
- Offers a reasonable fit to your UPS
- The battery can be mounted in virtually any position and has low self-discharge
- With 12 V DC battery, never run out of power and keep your UPS operational at all times
Out of stock
£259.43 Exc. VAT / £311.32 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
RBC57
Categories Power Equipment, Unifi Store, UPS Batteries
UPC/EAN Code:
0731304228479
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC57 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The genuine APC Replacement Battery Cartridge (RBC) is tested and certified for 100% compatibility to the the specific APC UPS. This lead-acid RBC has a lifetime of three to five years which offers reliable support and extends the useful life of your UPS. The APC RBC comes fully assembled and ready for use. To see the compatible UPS list, please click "View Compatible UPS Models"button in "Get Support" Section at APC.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #57 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.23 kg |
|---|---|
| Height | 70 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 419 mm |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SYARMXR3B3I Battery Cabinet
Power Equipment £2,531.89 Exc. VAT / £3,038.27 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £916.96 Exc. VAT / £1,100.35 Inc. VAT


