Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Energy | 816 VAh |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
Miscellaneous
| Package Contents | |
|---|---|
| Compatibility | APC UPS: |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | RBC11 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | RBC11 |
| Product Name | Replacement Battery Cartridge #11 with 2 Year Warranty |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 24.27 kg |
|---|---|
| Height | 173 mm |
| Width | 142 mm |
| Depth | 183 mm |
| Product Color | Black |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|



