Technical Information
| Cable Length | 2 m |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 100 Gbit/s |
| Device Supported | Network Device |
| Features | AOC Technology |
| Cable Type | Fibre Optic |
| Connector Type on First End | QSFP28 Network |
| Connector Type on Second End | QSFP28 Network |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP28 Network |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP28 Network |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | R9F76A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 100G QSFP28 to QSFP28 2m Active Optical Cable for HPE |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 90.7 g |
|---|
