General Information
| Product Type | Network Adapter |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 720193-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | BladeSystem c-Class QSFP+ to SFP+ Adapter |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 450 g |
|---|---|
| Length | 27.9 mm |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 104.1 mm |
Technical Information
| Connector Type on First End | QSFP+ Network |
|---|---|
| Connector Type on Second End | SFP+ Network |
| Adapter Type | QSFP+/SFP+ |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ |
