4K Projector delivers ultra-high definition resolution for an incredible entertainment experience. Engineered with a DLP 4K Ultra-HD chip with XPR technology, this projector delivers 3840 x 2160 distinct pixels for true, 8.3 million-pixel, 4K UHD resolution. Projector provides incredibly detailed video playback with ability to decode HDR and HLG video. Colors are brighter and more vivid, and contrast is richer and more detailed. Amazing image reproduction displays videos for a fuller, more immersive viewing experience. Low 4.2 ms input lag and 240 Hz refresh rate deliver ultra-smooth imaging ideal for casual gaming. 3,200 lumens and a high contrast ratio ensure bright images in any environment. Energy-saving, SuperEco feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20,000 hours.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic PX701-4K Standard Throw DLP Projector – 16:9 – Ceiling Mountable
ViewSonic PX701-4K Standard Throw DLP Projector – 16:9 – Ceiling Mountable – 3840 x 2160 – Front – 2160p – 6000 Hour Normal Mode – 20000 Hour Economy Mode – 4K UHD – 12,000:1 – 3200 lm – HDMI – USB – Home
- 3,200 ANSI Lumens offering bright images in any environment
- 5ms Ultra-Fast Input & 240Hz high refresh rate
- Larger screen size with lower cost-per-inch
- True 4K HDR visual experience
- Warping, auto V keystone and H/V keystone for flexible installation
Out of stock
Future Stock on Order: 2
Due in Stock: 08/05/26
£600.52 Exc. VAT / £720.62 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
|---|---|
| Package Contents |
|
General Information
| Product Type | DLP Projector |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PX7014K |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | 4K Projector delivers ultra-high definition resolution for an incredible entertainment experience. Engineered with a DLP 4K Ultra-HD chip with XPR technology, this projector delivers 3840 x 2160 distinct pixels for true, 8.3 million-pixel, 4K UHD resolution. Projector provides incredibly detailed video playback with ability to decode HDR and HLG video. Colors are brighter and more vivid, and contrast is richer and more detailed. Amazing image reproduction displays videos for a fuller, more immersive viewing experience. Low 4.2 ms input lag and 240 Hz refresh rate deliver ultra-smooth imaging ideal for casual gaming. 3,200 lumens and a high contrast ratio ensure bright images in any environment. Energy-saving, SuperEco feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20,000 hours. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | PX701-4K |
| Product Name | 3,200 ANSI Lumens 4K Home Projector |
| Brand Name | ViewSonic |
Image
| Contrast Ratio | 12,000:1 |
|---|---|
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Mode Brightness | 3200 lm |
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
Technical Information
| Projection Method | Front |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.80 kg |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 108 mm |
| Width | 312 mm |
| Depth | 222 mm |
Projection Lens
| Optical Zoom | 1.1x |
|---|---|
| Minimum Projection Distance | 1.01 m |
| Maximum Projection Distance | 10.96 m |
| Maximum Diagonal Image Size | 7.62 m (300") |
| Throw Type | Standard Throw |
Lamp
| Lamp Power | 203 W |
|---|---|
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
Power Description
| Operating Power Consumption | 290 W |
|---|
Video
| Video Signal Standard | HDTV |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
Related products
-
ViewSonic PS502W Short Throw DLP Projector – 16:10 – White
Projectors £323.03 Exc. VAT / £387.64 Inc. VAT


