Bring powerful clarity to every presentation with the ViewSonic® LS741HD laser projector. Featuring the latest laser phosphor technology, this projector delivers 5,000 ANSI lumens of brightness, for sharp images even in environments with strong ambient lighting. Enjoy a maintenance-free projection experience without having to deal with complicated lamp replacements. Plus, this eco-friendly projection solution also features a compact design for easier transportation. This projector is capable of creating images up to 300″ in 1080p Full HD resolution, making it perfect for boardrooms, lecture halls, auditoriums, and other large spaces. Enjoy easier setup and versatile usage across a wide variety of scenarios with features including 1.6x optical zoom, LAN control, H/V keystone, 4-corner adjustment, 360° projection, portrait mode and more.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
ViewSonic LS741HD 3D DLP Projector – 16:9 – White, Black
ViewSonic LS741HD 3D DLP Projector – 16:9 – White, Black – 1920 x 1080 – Front – 1080p – 30000 Hour Normal Mode – Full HD – 3,000,000:1 – 5000 lm – HDMI – USB – Network (RJ-45) – Board Room, Lecture Hall, Gallery
- 5000 lm brightness ensures that your audiences will enjoy clear, bright and vivid visuals with brilliant colours
- 5000 lm brightness helps you view sharp and lively visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- DLP offers a brilliant, colourful and clear visual with deep blacks
- It projects full HD images clear and crisp with brightest of whites and deepest of blacks, every colour and pixel preserved
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
- The 3,000,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Time to put your 3D goggles on because this projector is able to project 3D content from any 3D display screen
Out of stock
Future Stock on Order: 12
Due in Stock: 08/05/26
£737.15 Exc. VAT / £884.58 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Board Room |
|---|
General Information
| Product Type | DLP Projector |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | LS741HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Marketing Information | Bring powerful clarity to every presentation with the ViewSonic® LS741HD laser projector. Featuring the latest laser phosphor technology, this projector delivers 5,000 ANSI lumens of brightness, for sharp images even in environments with strong ambient lighting. Enjoy a maintenance-free projection experience without having to deal with complicated lamp replacements. Plus, this eco-friendly projection solution also features a compact design for easier transportation. This projector is capable of creating images up to 300" in 1080p Full HD resolution, making it perfect for boardrooms, lecture halls, auditoriums, and other large spaces. Enjoy easier setup and versatile usage across a wide variety of scenarios with features including 1.6x optical zoom, LAN control, H/V keystone, 4-corner adjustment, 360° projection, portrait mode and more. |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | LS741HD |
| Product Name | 5,000 ANSI Lumens 1080p Laser Installation Projector |
| Brand Name | ViewSonic |
Image
| Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
|---|---|
| Throw Ratio | 1.4 to 2.24 |
| Colour Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Graphic Mode | Full HD |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
Lamp
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
|---|---|
| Number of Lamps | 1 |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
Technical Information
| Projection Method | Front |
|---|---|
| 3D Type | 3D |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3 kg |
|---|---|
| Height | 129 mm |
| Width | 286 mm |
| Depth | 216 mm |
| Product Color | White |
Projection Lens
| Optical Zoom | 1.5x |
|---|---|
| Maximum Focal Length | 32.62 mm |
| Minimum Focal Length | 20.91 mm |
| Minimum Projection Distance | 930 mm |
| Maximum Projection Distance | 14.88 m |
| Maximum Diagonal Image Size | 7.62 m (300") |
| Minimum Diagonal Image Size | 762 mm |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Power Description
| Operating Power Consumption | 210 W |
|---|
Video
| Video Signal Standard | HDTV |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
Related products
-
ViewSonic LS832WU Ultra Short Throw Laser Projector – 16:10 – Ceiling Mountable – White
Projectors £1,473.24 Exc. VAT / £1,767.89 Inc. VAT -
ViewSonic PS502X Short Throw DLP Projector – 4:3 – White
Projectors £323.03 Exc. VAT / £387.64 Inc. VAT



