General Information
| Product Type | Proprietary Power Supply |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PWR-C49M-1000AC= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | PWR-C49M-1000AC= |
| Product Name | 1000W AC Power Supply |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility | Cisco Catalyst 4900M Series Switch |
|---|
Power Description
| Output Power | 1 kW |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.49 kg |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 48.3 mm |
| Width | 185.4 mm |
| Depth | 271.8 mm |


