Tripp Lite Switched PDU / Power Distribution Unit offers advanced network control and monitoring with the ability to turn on, turn off, recycle or lock-out power to each individual receptacle, monitor site electrical conditions and remotely monitor output power consumption. Built-in LX Platform network management interface. The Java-free LX Platform HTML5-based network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. Individually switched outlets can be controlled in real-time to remotely reboot unresponsive network hardware, or be custom programmed for user-defined power-up and power-down sequences to ensure proper startup of interdependent IT systems and prevent inrush-related overloads as network equipment is first energized. Unused PDU outlets can be electronically locked off to prevent the connection of unauthorized hardware. PDU output current consumption in amps is displayed locally via front panel current meter or remotely via web/network interface to warn of potential overloads before critical IT mains or branch breakers trip.
Tripp Lite by Eaton PDUMH32HVNET PDU – TAA Compliant
Tripp Lite by Eaton PDUMH32HVNET PDU – TAA Compliant – Switched – 230 V AC Output – 2U – Horizontal – Rack-mountable
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- Remotely control individual outlets for rebooting of locked equipment with switched PDUs
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
Out of stock
£604.93 Exc. VAT / £725.92 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDUMH32HVNET |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite Switched PDU / Power Distribution Unit offers advanced network control and monitoring with the ability to turn on, turn off, recycle or lock-out power to each individual receptacle, monitor site electrical conditions and remotely monitor output power consumption. Built-in LX Platform network management interface. The Java-free LX Platform HTML5-based network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. Individually switched outlets can be controlled in real-time to remotely reboot unresponsive network hardware, or be custom programmed for user-defined power-up and power-down sequences to ensure proper startup of interdependent IT systems and prevent inrush-related overloads as network equipment is first energized. Unused PDU outlets can be electronically locked off to prevent the connection of unauthorized hardware. PDU output current consumption in amps is displayed locally via front panel current meter or remotely via web/network interface to warn of potential overloads before critical IT mains or branch breakers trip. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDUMH32HVNET |
| Product Name | Switched PDUMH32HVNET 16-Outlets 7.4kW PDU |
| Product Series | Switched |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.21 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 88.9 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 317.5 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal |
Management
| Management | Protocols:
|
|---|
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT

