Tripp Lite Basic Power Distribution Units / PDU systems offer reliable rackmount power distribution. Supplies equipment with continuous power from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton Basic PDUH32HV PDU
Tripp Lite by Eaton Basic PDUH32HV PDU – Basic – IEC 60309 32A Blue (2P+E) – 10 x IEC 60320 C13 – 32 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – Overload Protection – 1U – 3.66 m Cord Length – Horizontal – Wall-mountable, Rack-mountable
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- 230 V AC output voltage for better reliance and maximum usability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- Basic PDU is the space-saving and cost-effective way to deliver power
- IEC 60309 32A Blue (2P+E) plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- IEC 60309 32A Blue (2P+E) plug/connector type for efficient connectivity and feasible power output
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- With basic PDU it becomes the easiest way to distribute facility UPS or generator power to multiple rack loads
Out of stock
£198.58 Exc. VAT / £238.30 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
PDUH32HV
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332183224
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDUH32HV |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite Basic Power Distribution Units / PDU systems offer reliable rackmount power distribution. Supplies equipment with continuous power from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDUH32HV |
| Product Name | Basic PDUH32HV 10-Outlets PDU |
| Product Line | Basic |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 32 A |
| Power Rating (Watt) | 7.40 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.87 kg |
|---|---|
| Mount Type | Wall-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Placement | Under-counter |
| Cord Length | 3.66 m |
| Height | 44.5 mm |
| Width | 444.5 mm |
| Depth | 132.1 mm |
| Mounting Orientation | Horizontal |
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 32A Blue (2P+E) |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 10 x IEC 60320 C13 |
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT192RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £1,377.72 Exc. VAT / £1,653.26 Inc. VAT

