Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of output current, output kW and input voltage via built-in multifunction digital display. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton Metered PDU3XMV6G32 PDU
Tripp Lite by Eaton Metered PDU3XMV6G32 PDU – 32 A – 200 V AC, 220 V AC Output – 0U – Vertical – Rack-mountable
Out of stock
£679.42 Exc. VAT / £815.30 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
PDU3XMV6G32
Categories PDUs, Power Equipment, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | PDU3XMV6G32 |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite 3 phase Metered PDU / Power Distribution Units offer real-time local reporting of output current, output kW and input voltage via built-in multifunction digital display. Enables visual monitoring of PDU current levels to preserve proper loading balance and prevent circuit overloads as additional equipment is added. Offers reliable rackmount multi-outlet power distribution from any protected UPS, generator or mains input power source. High quality design includes rugged all-metal housing and secure rackmount installation with included mounting accessories. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | PDU3XMV6G32 |
| Product Name | Metered PDU3XMV6G32 42 Outlets PDU |
| Product Line | Metered |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Power Description
| Output Voltage | 200 V AC |
|---|---|
| Input Current | 32 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.48 kg |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1778 mm |
| Width | 55.1 mm |
| Depth | 63.2 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
Technical Information
| Protection Type | Overload Protection |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SURT48RMXLBP Battery Unit
Power Equipment £916.96 Exc. VAT / £1,100.35 Inc. VAT

