General Information
| Product Type | Power Supply |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | P38995B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HPE Server Series:
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Efficiency | 96% |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
|---|---|
| Output Power | 800 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.43 kg |
|---|---|
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Height | 95.3 mm |
| Width | 196.9 mm |
| Depth | 330.2 mm |

