The Downtilt Panel Omnidirectional antenna is ideal for medium ceiling (8-25ft) aesthetic consensus installations. Some example uses are medium-density deployments like cube office space and vestibules.
“Cisco Aironet Antenna for Indoor, Outdoor, Wireless Access Point” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Meraki Antenna for Wireless Access Point
Meraki Antenna for Wireless Access Point – 2.400 GHz to 2.500 GHz, 5.150 GHz to 5.875 GHz – 3.7 dBi – Wall/Pole/Ceiling/Flush/Surface/Pipe – Omni-directional – RP-TNC Connector
Out of stock
Future Stock on Order: 3
£280.46 Exc. VAT / £336.55 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Application/Usage | Wireless Access Point |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Meraki MR53E Access Point |
General Information
| Product Type | Antenna |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | MA-ANT-3-D6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Downtilt Panel Omnidirectional antenna is ideal for medium ceiling (8-25ft) aesthetic consensus installations. Some example uses are medium-density deployments like cube office space and vestibules. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Downtilt Panel Omni |
| Brand Name | Meraki |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 590 g |
|---|---|
| Form Factor | Wall/Pole/Ceiling/Flush/Surface/Pipe |
| Diameter | 225 mm |
| Height | 37 mm |
Interfaces/Ports
| Connector Type | RP-TNC |
|---|
Technical Information
| Directivity | Omni-directional |
|---|---|
| Operating Frequency Range | 2.400 GHz to 2.500 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 3.7 dBi |
