Miscellaneous
| Application/Usage | Wireless Data Network |
|---|---|
| Compatibility | Cisco Aironet Outdoor Access Points |
General Information
| Product Type | Antenna |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AIR-ANT2547VG-N= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | Aironet Dual-Band Omnidirectional Antenna |
| Brand Name | Cisco |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 170.1 g |
|---|---|
| Diameter | 31.8 mm |
| Height | 281.9 mm |
Interfaces/Ports
| Connector Type | N-Type |
|---|---|
| USB | No |
Technical Information
| Directivity | Omni-directional |
|---|---|
| Frequency Band Type | VHF |
| Operating Frequency Range | 2.4 GHz to 2.483 GHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 7 dBi |

