Technical Information
| Application/Usage | Optical Network |
|---|
General Information
| Product Type | SFP+ |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JL783A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | SFP+ Module |
| Brand Name | HPE |
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBase-LR Network |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-LR |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
Physical Characteristics
| Height | 5.1 mm |
|---|---|
| Width | 15.2 mm |
| Depth | 12.7 mm |
