Technical Information
| Cable Length | 1 m |
|---|---|
| Device Supported | Network Device |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Cable Type | QSFP+ |
General Information
| Product Type | Network Cable |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | JG326A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | InfiniBand Network Cable |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HP FlexFabric 5900CP Switch Series |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 453.6 g |
|---|
