Part of the Cisco® 1000 Series Integrated Services Routers (ISR), the ISR 1100 Series and ISR 1100X Series are powered by Viptela® operating system or IOS XE SD-WAN operating system. These devices combine WAN and comprehensive security in a wired high-performance platform. The ISR 1100 Series and ISR 1100X Series combine an enterprise grade platform with best-in-class SD-WAN. The ISR 1100 Series come with 4GB DRAM, whereas the ISR 1100X Series offer 8GB DRAM.
Cisco ISR1100-6G 1 SIM Cellular Wireless Integrated Services Router
Cisco ISR1100-6G 1 SIM Cellular Wireless Integrated Services Router – 2 x Antenna – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – VPN Supported
- Access USB-compatible peripherals across the wireless network via built-in USB port
- Cost-effective, rapidly deployable, and secure backup solution is how you can describe the Integrated Services Router with wireless 3G
- For USB-enabled devices accessibility, the router comes with a built-in USB port
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast wired network speeds
- Offers cost-effective and reliable primary WAN connectivity in locations where wireline services such as DSL and ISDN are not available
Out of stock
£3,034.06 Exc. VAT / £3,640.87 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wireless Integrated Services Router |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ISR11006G |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | Part of the Cisco® 1000 Series Integrated Services Routers (ISR), the ISR 1100 Series and ISR 1100X Series are powered by Viptela® operating system or IOS XE SD-WAN operating system. These devices combine WAN and comprehensive security in a wired high-performance platform. The ISR 1100 Series and ISR 1100X Series combine an enterprise grade platform with best-in-class SD-WAN. The ISR 1100 Series come with 4GB DRAM, whereas the ISR 1100X Series offer 8GB DRAM. |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | ISR1100-6G |
| Product Name | ISR1100-6G Wireless Integrated Services Router |
| Product Series | 1100X |
| Brand Name | Cisco |
Network & Communication
| VPN Supported | Yes |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Multi-SIM Supported | No |
| Number of SIM Card Supported | 1 |
| SIM Size Supported | Micro |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.21 kg |
|---|---|
| Height | 27.9 mm |
| Width | 259.1 mm |
| Depth | 177.8 mm |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Wireless Specifications
| Broadband Transmission Technology | Cellular |
|---|---|
| Total Number of Antennas | 2 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
Related products
-
HPE 842QSFP28 100Gigabit Ethernet Card for Server – 100GBase-X – Standup
Information Technology £2,026.76 Exc. VAT / £2,432.11 Inc. VAT -
HPE 562FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – FlexibleLOM
Information Technology £232.41 Exc. VAT / £278.89 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT -
HPE QSFP28 – 1 x MPO 100GBase-SR4 Network
Information Technology £974.52 Exc. VAT / £1,169.42 Inc. VAT
