General Information
| Product Type | Collaboration Display |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IFP7553 |
| Manufacturer Website Address | http://www.viewsoniceurope.com/uk/ |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | IFP7553 |
| Product Name | ViewBoard IFP7553 Collaboration Display |
| Product Line | ViewBoard |
| Product Series | 53 |
| Brand Name | ViewSonic |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² |
| Screen Size | 190.5 cm (75") |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Scan Format | 2160p |
| Display Screen Type | LCD |
Audio
| Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 60 W |
Software
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
Touchscreen Information
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
Network & Communication
| Near Field Communication | Yes |
|---|


