Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service and halogen-free cables. Marine certified.
APC by Schneider Electric Galaxy VS Double Conversion Online UPS – 50 kVA/50 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Galaxy VS Double Conversion Online UPS – 50 kVA/50 kW – Three Phase – Modular – 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input – 400 V AC Output – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£9,090.23 Exc. VAT / £10,908.28 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
|---|---|
| Efficiency | 97% |
| Protection Type | Backfeed |
| Phase | Three Phase |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSUPS50KMHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Highly efficient, easy-to-deploy 50kW, 400V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service and halogen-free cables. Marine certified. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VS 50kW Modular UPS |
| Product Line | Galaxy VS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 400 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 340 V AC - 460 V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 50 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 50 kW |
| Input Power Factor | 0.7 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 206 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1485 mm |
| Width | 52.1 mm |
| Depth | 847 mm |
| Product Color | White |
Management
| Network Management | Network Management Card |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 5804 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.01 km |
| Storage Relative Humidity | 10% - 80% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 68 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB | No |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,709.43 Exc. VAT / £20,051.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,868.74 Exc. VAT / £2,242.49 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,157.10 Exc. VAT / £2,588.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £111.72 Exc. VAT / £134.06 Inc. VAT



