Overview | Presentation
Battery cabinet that includes batteries and battery breaker.
APC by Schneider Electric Battery Cabinet – Lead Acid – Valve-regulated/Sealed
Out of stock
£6,905.67 Exc. VAT / £8,286.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Overview | Presentation
Battery cabinet that includes batteries and battery breaker.
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Characteristics | Valve-regulated/Sealed |
| Product Type | Battery Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSCBC7E |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Overview | Presentation Battery cabinet that includes batteries and battery breaker. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Cabinet |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Galaxy UPS Systems:
|
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Weight (Approximate) | 790 kg |
|---|---|
| Height | 1900 mm |
| Width | 710 mm |
| Depth | 845 mm |
| Product Color | White |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |