GVSCBC7C Features
Galaxy VS Classic Battery Cabinet with batteries, IEC, 700mm wide – Config C
Battery cabinet that includes batteries and battery breaker.
APC by Schneider Electric Battery Cabinet – 56000 mAh – 12 V DC – Sealed Lead Acid (SLA)
Out of stock
£7,773.04 Exc. VAT / £9,327.65 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
GVSCBC7C Features
Galaxy VS Classic Battery Cabinet with batteries, IEC, 700mm wide – Config C
Battery cabinet that includes batteries and battery breaker.
| Product Type | Battery Cabinet |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSCBC7C |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | GVSCBC7C Features Galaxy VS Classic Battery Cabinet with batteries, IEC, 700mm wide - Config C Battery cabinet that includes batteries and battery breaker. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Cabinet |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Galaxy VS UPS System |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Output Voltage | 12 V DC |
|---|---|
| Battery Capacity | 56000 mAh |
| Battery Characteristics | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Weight (Approximate) | 920 kg |
|---|---|
| Height | 1970 mm |
| Width | 700 mm |
| Depth | 830 mm |