Technical Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
General Information
| Product Type | Battery Unit |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVSBTHULL |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Battery Unit |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Compatibility | APC By Schneider Electric Galaxy VS UPS Systems |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 32 kg |
|---|---|
| Height | 160 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 780 mm |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 18°C |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 27°C |

