Highly efficient, modular, high-density 200kW (400/480V) 3-phase UPS that is scalable up to 500kW. It delivers top performance for medium, large, and edge data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5×8 start-up service.
APC by Schneider Electric Galaxy VL Double Conversion Online UPS – 200 kVA/200 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Galaxy VL Double Conversion Online UPS – 200 kVA/200 kW – Three Phase – Modular – 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Input – 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC, 440 V AC, 480 V AC Output – LCD Display
Out of stock
£29,748.93 Exc. VAT / £35,698.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Hyperconverged Infrastructure (HCI) |
|---|---|
| Efficiency | 97.2% |
| Phase | Three Phase |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| DC System Voltage | 384 V DC |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | GVL200K500DS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Highly efficient, modular, high-density 200kW (400/480V) 3-phase UPS that is scalable up to 500kW. It delivers top performance for medium, large, and edge data centers, as well as critical infrastructure in commercial and industrial applications. Includes 5x8 start-up service. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy VL 200 kVA Modular UPS |
| Product Line | Galaxy VL |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 380 V AC |
| Input Frequency | 40 Hz |
| Load Capacity (VA) | 200 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 200 kW |
| Input Power Factor | 0.5 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 550 kg |
|---|---|
| Form Factor | Modular |
| Height | 1970 mm |
| Width | 850 mm |
| Depth | 925 mm |
| Product Color | White |
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Operating Humidity | 10% |
| Storage Relative Humidity | 80% |
Miscellaneous
| Energy Star | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,103.77 Exc. VAT / £1,324.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,642.98 Exc. VAT / £4,371.58 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT20KRMXLI Double Conversion Online UPS – 20 kVA
Industrial UPS £11,572.27 Exc. VAT / £13,886.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,709.43 Exc. VAT / £20,051.32 Inc. VAT


