General Information
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EVMIF116A |
| Manufacturer Website Address | http://www.powerquality.eaton.com/UK/ |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 24-Outlets PDU |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Current | 16 A |
|---|
Physical Characteristics
| Rack Height | 0U |
|---|
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60309 16A 1P |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Metered |
| Receptacle Detail | 12 x IEC 60320 C13 |

