Transformer-based 30 kVA 3-phase input, single-phase output UPS with 6-pulse SCR technology and a 384 VDC internal DC bus. Ideal for industrial applications, this UPS includes 5×8 start-up service.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Galaxy PW 2nd Gen Double Conversion Online UPS – 30 kVA/24 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Galaxy PW 2nd Gen Double Conversion Online UPS – 30 kVA/24 kW – Three Phase – Tower – 400 V AC, 380 V AC, 415 V AC Input – 230 V AC, 220 V AC, 240 V AC Output – Sine Wave – LCD Display
Out of stock
£7,446.15 Exc. VAT / £8,935.38 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
EPWUPS30KU6PS
Categories Industrial UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304424116
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Industrial |
|---|---|
| Phase | Three Phase |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EPWUPS30KU6PS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Transformer-based 30 kVA 3-phase input, single-phase output UPS with 6-pulse SCR technology and a 384 VDC internal DC bus. Ideal for industrial applications, this UPS includes 5x8 start-up service. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Galaxy PW 2nd Gen 30kVA Tower UPS |
| Product Line | Galaxy PW 2nd Gen |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 400 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Input Frequency | 45 Hz |
| Load Capacity (VA) | 30 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 24 kW |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 70 dB |
|---|---|
| Thermal Dissipation | 5439 BTU/h |
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 2 km |
| Maximum Storage Elevation | 10 km |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 512 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 1800 mm |
| Width | 800 mm |
| Depth | 800 mm |
| Product Color | Light Grey |
Management
| Network Management | Web/SNMP |
|---|
Battery Information
| DC System Voltage | 384 V DC |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,103.77 Exc. VAT / £1,324.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,990.20 Exc. VAT / £2,388.24 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £111.72 Exc. VAT / £134.06 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,843.46 Exc. VAT / £52,612.15 Inc. VAT


