Easy Metered Rack PDU
Easy Metered Rack Power Distribution Units (Rack PDU) provide real-time remote monitoring, power management of connected loads, and much more features than the average power strip.
APC by Schneider Electric EasyPDU PDU – Metered-by-Outlet – IEC 60309 16A 2P+E – 20 x IEC 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19 – 16 A – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 0U Network (RJ-45) – Vertical
Out of stock
£689.85 Exc. VAT / £827.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Easy Metered Rack PDU
Easy Metered Rack Power Distribution Units (Rack PDU) provide real-time remote monitoring, power management of connected loads, and much more features than the average power strip.
| Product Type | PDU |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | EPDU1116MBO |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy Metered Rack PDU |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | EasyPDU 24-Outlets PDU |
| Product Line | EasyPDU |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 16 A |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Power Rating (VA) | 3.68 kVA |
| Weight (Approximate) | 6.37 kg |
|---|---|
| Rack Height | 0U |
| Height | 1800 mm |
| Width | 55 mm |
| Depth | 56 mm |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Product Color | Black |
| Management | SNMP |
|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60309 16A 2P+E |
|---|---|
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| PDU Type | Metered-by-Outlet |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|