Easy UPS 3S High Capacity Battery String
High capacity battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 9 Ah battery modules.
APC by Schneider Electric UPS Battery Pack – 9000 mAh – Lead Acid
Availability: 24 in stock
£975.67 Exc. VAT / £1,170.80 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Easy UPS 3S High Capacity Battery String
High capacity battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 9 Ah battery modules.
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Product Type | UPS Battery Pack |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3SBTH4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy UPS 3S High Capacity Battery String High capacity battery string for use with Easy UPS 3S with internal battery slots and Easy UPS 3S Empty Modular Battery Cabinet (E3SXR6). Each battery string consists of four 9 Ah battery modules. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3S High Capacity Battery String |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Compatibility | APC Easy UPS 3S |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Weight (Approximate) | 27 kg |
|---|---|
| Height | 157 mm |
| Width | 428 mm |
| Depth | 760 mm |
APC by Schneider Electric UPS Battery PackAvailability: 24 in stock