Easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 60 kVA 3 phase UPS with advanced product features, robust electrical specifications and compact design making your business continuity easy. Ideal for small and medium data centers and other business critical applications, this UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management. It is supplied without batteries, so you can easily customize your battery solution. Includes 5×8 start-up service.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Easy UPS 3M Double Conversion Online UPS – 60 kVA – Three Phase
APC by Schneider Electric Easy UPS 3M Double Conversion Online UPS – 60 kVA – Three Phase – Tower – 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Input – 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Output
Out of stock
£7,568.33 Exc. VAT / £9,082.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
E3MUPS60KHS
Categories Industrial UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304363286
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Business |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire (3P + N + E) |
| Phase | Three Phase |
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3MUPS60KHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 60 kVA 3 phase UPS with advanced product features, robust electrical specifications and compact design making your business continuity easy. Ideal for small and medium data centers and other business critical applications, this UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management. It is supplied without batteries, so you can easily customize your battery solution. Includes 5x8 start-up service. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3M 60kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3M |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 380 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 342 V - 477 V |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 60 kVA |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 109 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 915 mm |
| Width | 360 mm |
| Depth | 850 mm |
| Product Color | White |
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 10523 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.50 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -25°C - 55°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 65 dB(A) |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 48 kVA/48 kW – Three Phase
Industrial UPS £14,091.97 Exc. VAT / £16,910.36 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT


