Easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 100 kVA 3 phase UPS with advanced product features, robust electrical specifications and compact design making your business continuity easy. Ideal for small and medium data centers and other business critical applications, this UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management. It is supplied without batteries, so you can easily customize your battery solution. Includes 5×8 start-up service.
APC by Schneider Electric Easy UPS 3M Double Conversion Online UPS – 100 kVA/100 kW – Three Phase
APC by Schneider Electric Easy UPS 3M Double Conversion Online UPS – 100 kVA/100 kW – Three Phase – Tower – 380 V AC, 415 V AC, 400 V AC Input – 380 V AC, 400 V AC, 415 V AC Output – Sine Wave – USB – LCD Display
Out of stock
£10,149.85 Exc. VAT / £12,179.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Business |
|---|---|
| Efficiency | 94.8% |
| Phase | Three Phase |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
|---|
General Information
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | E3MUPS100KHS |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 100 kVA 3 phase UPS with advanced product features, robust electrical specifications and compact design making your business continuity easy. Ideal for small and medium data centers and other business critical applications, this UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management. It is supplied without batteries, so you can easily customize your battery solution. Includes 5x8 start-up service. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 3M 100kVA Tower UPS |
| Product Line | Easy UPS 3M |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Display & Graphics
| Display | LCD |
|---|
Power Description
| Input Voltage | 380 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 380 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Input Voltage Range | 342 V AC - 477 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 70 Hz |
| Load Capacity (VA) | 100 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 100 kW |
| Input Power Factor | 0.99 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 145 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 915 mm |
| Width | 360 mm |
| Depth | 850 mm |
| Product Color | White |
Management
| Network Management | SmartSlot |
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 18767 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
| Maximum Operating Elevation | 1.50 km |
| Maximum Storage Elevation | 15.24 km |
| Operating Humidity | 95% |
| Storage Relative Humidity | 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 65 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £55,236.88 Exc. VAT / £66,284.26 Inc. VAT

