Tripp Lite’s VESA-compliant DWT60100XXTilt Flat-Screen Wall Mount’s low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal flexibility for display positioning, allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. It is ideal for freeing up valuable space in your workstation. The DWT60100XX packs a lot of functionality into an unobtrusive frame. It has a tilt adjustment with a wide range of motion (-15° to 15°) for improved viewing angles in applications where the audience is located below the display. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60″ to 100″ flat-screen displays. It comes with all the necessary mounting hardware. To help you install it perfectly, the DWT60100XX features a horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. For peace of mind, the DWT60100XX comes with a 5 year warranty.
“Logitech Grommet Mount for Video Conferencing Touch Controller” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite series DWT60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite series DWT60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 152.4 cm to 254 cm (100″) Screen Support – 158.76 kg Load Capacity – 400 x 200, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400, 800 x 600, 1000 x 400, 1000 x 600, 200 x 200, 200 x 200, 1000 x 800 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 158.76 kg
- Compatible with the screen size of 254 cm (100″)
- Supports 254 cm (100″) displays
- Tilt feature for better reliance and usability
- Tilt feature for maximum efficiency and convenience
- Wall Mount offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£40.07 Exc. VAT / £48.08 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWT60100XX
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWT60100XX |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWT60100XXTilt Flat-Screen Wall Mount's low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal flexibility for display positioning, allowing you to effortlessly reposition your display at any time, even after installation. It is ideal for freeing up valuable space in your workstation. The DWT60100XX packs a lot of functionality into an unobtrusive frame. It has a tilt adjustment with a wide range of motion (-15° to 15°) for improved viewing angles in applications where the audience is located below the display. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60" to 100" flat-screen displays. It comes with all the necessary mounting hardware. To help you install it perfectly, the DWT60100XX features a horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. For peace of mind, the DWT60100XX comes with a 5 year warranty. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWT60100XX |
| Product Name | Tilt Wall Mount for 60" to 100" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite series |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Tilt |
| Maximum Load Capacity | 158.76 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 152.4 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 254 cm (100") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 7.87 kg |
|---|---|
| Height | 83.2 cm |
| Width | 114 cm |
| Depth | 13 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 400 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
HPE Spectra TeraPack Cleaning Cartridge for Tape Drive
Accessories £362.85 Exc. VAT / £435.42 Inc. VAT -
Logitech Wall Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT
