Features
Security Wall Mount Hangs Your Flat-Panel or Curved-Screen TV or Monitor on the WallIdeal for home theaters, classrooms, conference rooms, hotels, bars, restaurants or anywhere else you may want to show off a television or monitor, this heavy-duty TV wall mount is hidden out of sight behind the display for a sleek, professional appearance. It fits most flat-panel or curved-screen displays from 37 to 80 inches and up to 88 pounds. Mounting hardware is included.
Durable All-Metal Construction Provides Convenient Cable AccessThe fixed TV wall mount is constructed from heavy-duty steel with a powder-coated black finish that resists scratches. Rear openings with smooth edges enable easy access to cables. A built-in bubble level helps ensure your display is evenly mounted. This heavy-duty wall mount is function- and weight-tested to 200 pounds in accordance with UL Standard 2442.
Designed to Keep Your Display Safe and SecureThis security wall mount was conceived with your television or monitor’s safety in mind, especially if the display is located in a public area with unguarded traffic, such as a library, classroom or hotel lobby. It comes with a solid steel security bar that slides through the mounting br
“Logitech Camera Mount for Video Conferencing System – Black” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWFSC3780MUL Wall Mount for Flat Panel Display, Monitor, TV – Black
Tripp Lite by Eaton DWFSC3780MUL Wall Mount for Flat Panel Display, Monitor, TV – Black – 1 Display(s) Supported – 203.2 cm (80″) Screen Support – 39.92 kg Load Capacity – 400 x 400, 400 x 200, 300 x 300, 200 x 200
- Can withstand a maximum weight of 39.92 kg
- Compatible with the screen size of 203.2 cm (80″)
- Sustains a maximum load capacity of 39.92 kg
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£39.74 Exc. VAT / £47.69 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWFSC3780MUL
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332213730
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWFSC3780MUL |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Features Security Wall Mount Hangs Your Flat-Panel or Curved-Screen TV or Monitor on the WallIdeal for home theaters, classrooms, conference rooms, hotels, bars, restaurants or anywhere else you may want to show off a television or monitor, this heavy-duty TV wall mount is hidden out of sight behind the display for a sleek, professional appearance. It fits most flat-panel or curved-screen displays from 37 to 80 inches and up to 88 pounds. Mounting hardware is included. Durable All-Metal Construction Provides Convenient Cable AccessThe fixed TV wall mount is constructed from heavy-duty steel with a powder-coated black finish that resists scratches. Rear openings with smooth edges enable easy access to cables. A built-in bubble level helps ensure your display is evenly mounted. This heavy-duty wall mount is function- and weight-tested to 200 pounds in accordance with UL Standard 2442. Designed to Keep Your Display Safe and SecureThis security wall mount was conceived with your television or monitor's safety in mind, especially if the display is located in a public area with unguarded traffic, such as a library, classroom or hotel lobby. It comes with a solid steel security bar that slides through the mounting br |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWFSC3780MUL |
| Product Name | DWFSC3780MUL Wall Mount |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 39.92 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 203.2 cm (80") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.36 kg |
|---|---|
| Height | 78.5 cm |
| Width | 41.9 cm |
| Depth | 2.3 cm |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8465 Wall Mount for Cable Ladder – Black
Accessories £40.29 Exc. VAT / £48.35 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £68.69 Exc. VAT / £82.43 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Mounting Bracket for PDU – Black
Accessories £87.92 Exc. VAT / £105.50 Inc. VAT -
Logitech Mounting Bracket for Speaker, Camera, Table Hub, Display Hub
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT

