Tripp Lite’s VESA-compliant DWF60100XX Fixed Flat-ScreenWall Mount’s low-profile design keeps the unit out of sight for a sleek,professional appearance. Its durable, all-metal construction withscratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60-to 100-inch flat-screen displays. It comes with all the necessary mountinghardware. To help you install it perfectly, the DWF60100XX features a built-inbubble level to enable accurate display leveling.
“Logitech Wall Mount for Video Conferencing Touch Controller” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWF60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWF60100XX Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 152.4 cm to 254 cm (100″) Screen Support – 158.76 kg Load Capacity – 200 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400, 800 x 600, 900 x 600 – VESA Mount Compatible – Metal
- Built with metal product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Compatible with the screen size of 254 cm (100″)
- Durable feature for maximum efficiency and convenience
- Durable feature for maximum productivity with added dependability
- Sustains a maximum load capacity of 158.76 kg
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£35.68 Exc. VAT / £42.82 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWF60100XX
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332186676
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWF60100XX |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWF60100XX Fixed Flat-ScreenWall Mount's low-profile design keeps the unit out of sight for a sleek,professional appearance. Its durable, all-metal construction withscratch-resistant, powder-coat finish supports up to 350 lbs. and fits most 60-to 100-inch flat-screen displays. It comes with all the necessary mountinghardware. To help you install it perfectly, the DWF60100XX features a built-inbubble level to enable accurate display leveling. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWF60100XX |
| Product Name | Fixed Wall Mount for 60" to 100" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | 60" to 100" Flat-Screen Displays |
|---|
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Durable |
| Maximum Load Capacity | 158.76 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 152.4 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 254 cm (100") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.50 kg |
|---|---|
| Height | 61 cm |
| Width | 100.9 cm |
| Depth | 3.2 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
Logitech Mounting Bracket for Video Conferencing Camera – Black
Accessories £68.39 Exc. VAT / £82.07 Inc. VAT


