Tripp Lite’s VESA-compliant DWF4585X Fixed Flat-Screen Wall Mount’s low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal display positioning flexibility. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports weights of up to 200 lbs. and fits most 45- to 85-inch flat-panel displays. It comes with all necessary mounting hardware and features horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. A built-in bubble level enables accurate display leveling. For peace of mind, the DWF4585X comes backed by a 5-year warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Tripp Lite by Eaton DWF4585X Wall Mount for Flat Panel Display – Black
Tripp Lite by Eaton DWF4585X Wall Mount for Flat Panel Display – Black – 1 Display(s) Supported – 114.3 cm to 215.9 cm (85″) Screen Support – 90.72 kg Load Capacity – 200 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 400, 600 x 400, 800 x 400 – VESA Mount Compatible – Metal
- Bubble Level feature for maximum productivity with added dependability
- Built with metal product material to offer high strength and durability
- Built with metal product material to offer longevity and great resistance to damage and deterioration
- Can withstand a maximum weight of 90.72 kg
- Compatible with the screen size of 215.9 cm (85″)
- Supports the screen size of 215.9 cm (85″)
- Sustains a maximum load capacity of 90.72 kg
- Wall Mount offers a reliable, convenient mounting solution
- Wall Mount offers maximum mounting efficiency with added usability
Out of stock
£16.45 Exc. VAT / £19.74 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DWF4585X
Categories Accessories, Kits, Mounting Kits, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0037332186478
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Wall Mount |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DWF4585X |
| Manufacturer Website Address | https://tripplite.eaton.com/ |
| Marketing Information | Tripp Lite's VESA-compliant DWF4585X Fixed Flat-Screen Wall Mount's low-profile design features an open frame for easy wall access and optimal display positioning flexibility. Its durable, all-metal construction with scratch-resistant, powder-coat finish supports weights of up to 200 lbs. and fits most 45- to 85-inch flat-panel displays. It comes with all necessary mounting hardware and features horizontal adjustment to compensate for off-center wall studs. A built-in bubble level enables accurate display leveling. For peace of mind, the DWF4585X comes backed by a 5-year warranty. |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | DWF4585X |
| Product Name | Fixed Wall Mount for 45" to 85" Flat-Screen Displays |
| Brand Name | Tripp Lite by Eaton |
Miscellaneous
| Compatibility | 45" to 85" Flat-Screen Displays |
|---|
Product Information
| Device Supported | Flat Panel Display |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Features | Bubble Level |
| Maximum Load Capacity | 90.72 kg |
| Minimum Screen Size Supported | 114.3 cm |
| Maximum Screen Size Supported | 215.9 cm (85") |
| Number of Displays Supported | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 2.60 kg |
|---|---|
| Height | 44 cm |
| Width | 84.8 cm |
| Depth | 3.6 cm |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Product Material | Metal |
Related products
-
HPE Spectra TeraPack Cleaning Cartridge for Tape Drive
Accessories £323.49 Exc. VAT / £388.19 Inc. VAT -
Logitech Grommet Mount for Video Conferencing Touch Controller
Accessories £170.28 Exc. VAT / £204.34 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric SURTRK4 Mounting Rail Kit for UPS – Grey
Accessories £154.09 Exc. VAT / £184.91 Inc. VAT

