The Cisco® Small Form-Factor Pluggable (SFP), Enhanced Small Form-Factor Pluggable (SFP+), and X2 devices for use on the Cisco MDS 9000 Family of products are hot-swappable transceivers that plug into ports on the Cisco MDS 9000 Family director switching modules and fabric switches. These transceivers give users the flexibility to
choose different cabling types and distances on a port-by-port basis.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
Cisco SFP+ – 1 x LC Duplex Fiber Channel Network
Cisco SFP+ – 1 x LC Duplex Fiber Channel Network – For Data Networking, Optical Network
- 16 Gigabit Ethernet module – Excellent Ethernet connection with a cost friendly network solution
- Fibre Channel network technology for fast, dependable connectivity with maximum efficiency
- SFP+ offers enhanced dependability with maximum productivity
- SFP+ with data networking application/usage for reliability and maximum efficiency
- Supports optical fibre cable for durable performance, minimal signal loss, and fast data transfers to greater distances
- With its thicker diameter to carry the light of multiple wavelengths, multi-mode fiber optic cable supports the high bandwidth to carry more information with greater fidelity
Out of stock
£256.88 Exc. VAT / £308.26 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
DS-SFP-FC16G-SW=
Categories Information Technology, Modules, Network & Communication, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0882658409547
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Data Networking |
|---|
General Information
| Product Type | SFP+ |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DS-SFP-FC16G-SW= |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Marketing Information | The Cisco® Small Form-Factor Pluggable (SFP), Enhanced Small Form-Factor Pluggable (SFP+), and X2 devices for use on the Cisco MDS 9000 Family of products are hot-swappable transceivers that plug into ports on the Cisco MDS 9000 Family director switching modules and fabric switches. These transceivers give users the flexibility to |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | 16 Gbps Fibre Channel SW SFP+, LC |
| Brand Name | Cisco |
Miscellaneous
| Compatibility | Cisco MDS 9000 Family Platform |
|---|
Interfaces/Ports
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex Fiber Channel Network |
|---|---|
| Connector Type | LC |
| Total Number of Ports | 1 |
Media & Performance
| Network Technology | Fibre Channel |
|---|---|
| Ethernet Technology | 16 Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
Physical Characteristics
| Height | 8.5 mm |
|---|---|
| Width | 13.6 mm |
| Depth | 56.5 mm |
Related products
-
HPE Gigabit Ethernet Card for Server – 1000Base-T – Plug-in Card
Information Technology £171.75 Exc. VAT / £206.10 Inc. VAT -
HPE 562FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – FlexibleLOM
Information Technology £232.41 Exc. VAT / £278.89 Inc. VAT -
HPE 631FLR-SFP28 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – FlexibleLOM
Information Technology £680.14 Exc. VAT / £816.17 Inc. VAT -
HPE 562SFP+ 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £586.70 Exc. VAT / £704.04 Inc. VAT



