Technical Information
| Application/Usage | Monitor |
|---|---|
| Features | Dual Display |
| Maximum Load Capacity | 5.99 kg |
| Maximum Screen Size Supported | 68.6 cm (27") |
| Tilt Angle | -5° to 24° |
| Minimum Load Capacity | 2.22 kg |
General Information
| Product Type | Monitor Stand |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | DELLMDS19 |
| Manufacturer Website Address | http://www.dell.co.uk |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Product Name | Monitor Stand |
| Brand Name | Dell |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.38 kg |
|---|---|
| Height | 37.8 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 24.4 cm |

