APC™ Back-UPS™ BX series is a cost effective power protection solution for home and home office environments. The series comprehensive VA range with premium features further enables single UPS capabilities
“APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Back-UPS Line-interactive UPS – 950 VA/520 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Line-interactive UPS – 950 VA/520 W – AVR – 8 Hour Recharge – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 6 x IEC 60320 C13
- Battery Backup & Surge Protection for Electronics and Computers
- Includes: User Manual
Availability: 195 in stock
Estimated Delivery: Monday, 27th April
Future Stock on Order: 67
£87.59 Exc. VAT / £105.11 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
BX950MI
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304410805
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Electronic Device |
|---|---|
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 6 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Energy | 262.8 kJ |
| Number of Batteries | 1 |
| Backup/Run Time (Half Load) | 3.70 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BX950MI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | APC™ Back-UPS™ BX series is a cost effective power protection solution for home and home office environments. The series comprehensive VA range with premium features further enables single UPS capabilities |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS 950VA UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | BX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 273 J |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Input Voltage Range | 140 V AC - 300 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 950 VA |
| Load Capacity (Watt) | 520 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.10 kg |
|---|---|
| Height | 160 mm |
| Width | 120 mm |
| Depth | 355 mm |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Display:
|
|---|
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Elevation | 914 m |
| Maximum Storage Elevation | 914.40 m |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
Interfaces/Ports
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2U Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,160.78 Exc. VAT / £2,592.94 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK650EI Standby UPS – 650 VA/400 W
General Purpose UPS £131.48 Exc. VAT / £157.78 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BK500EI Standby UPS – 500 VA/300 W
General Purpose UPS £114.04 Exc. VAT / £136.85 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT



