500VA / 300W line-interactive UPS Controls LED brightness , Quick Mute and Generator Setting by pressing one single power button. Our New BX Series offers Dataline protection for data transmission through Network with 1 gigabit speed. Ideal for Home and Office Users USB communication cable ready to use
APC by Schneider Electric Back-UPS Line-interactive UPS – 500 VA/300 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Line-interactive UPS – 500 VA/300 W – AVR – 8 Hour Recharge – 1 Minute Stand-by – 230 V Input – 3 x IEC 60320 C13
- 12V battery size for better reliance and dependable usability
- 300 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 500 VA load capacity provides sufficient backup during power failures
- 7000 mAh battery capacity for convenient and prolonged usage to ensure maximum productivity
- 8 Hour typical battery recharge time to allow uninterrupted usage without requiring power outlet
- Experience higher efficiency with lower energy cost
- IEC 60320 C13 receptacle type offers maximum safety, convenience, and increased usability
- IEC 60320 C14 plug/connector type for convenient usage with added dependability
- Lead Acid battery chemistry delivers energy to the home through an easily controlled reaction
- Up to 1 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Availability: 76 in stock
£54.87 Exc. VAT / £65.84 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Technical Information
| Application/Usage | Home |
|---|---|
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| AVR | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C13 |
Battery Information
| Battery Life | 5 Year |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7.15 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BX500MI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | 500VA / 300W line-interactive UPS Controls LED brightness , Quick Mute and Generator Setting by pressing one single power button. Our New BX Series offers Dataline protection for data transmission through Network with 1 gigabit speed. Ideal for Home and Office Users USB communication cable ready to use |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Back-UPS BX 500VA Tower UPS |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | BX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V |
|---|---|
| Surge Energy Rating | 273 J |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Input Voltage Range | 140 V AC - 300 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.20 kg |
|---|---|
| Height | 138 mm |
| Width | 98 mm |
| Depth | 310 mm |
| Product Color | Black |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Display:
|
|---|
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
|---|
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|---|
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Serial Port | No |
| USB (HID Compliant) Port | No |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA750IX38 Line-interactive UPS – 750 VA/500 W
General Purpose UPS £313.87 Exc. VAT / £376.64 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY16K48H-PD Double Conversion Online UPS – 16 kVA
Industrial UPS £16,737.92 Exc. VAT / £20,085.50 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Back-UPS BR1500GI Line-interactive UPS – 1.50 kVA/865 W
General Purpose UPS £349.44 Exc. VAT / £419.33 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra Double Conversion Online UPS – 125 kVA
Industrial UPS £71,167.63 Exc. VAT / £85,401.16 Inc. VAT

