Technical Information
| Application/Usage | Home |
|---|---|
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | Schuko - Type F |
| Receptacle Type | Schuko Type F |
| AVR | Yes |
| Transfer Time | 10 ms |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Battery Energy | 630 kJ |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1 Minute |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BVX2200LI-GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Easy UPS 2200VA Wall-Mountable UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 273 J |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Input Voltage Range | 140 V AC - 300 V AC |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Load Capacity (VA) | 2.20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 1.20 kW |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 12.20 kg |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 190 mm |
| Width | 140 mm |
| Depth | 390 mm |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED Status Display:
|
|---|
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Environmental Conditions
| Maximum Operating Temperature | 40°C |
|---|---|
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 3 km |
| Storage Temperature | -15°C - 40°C |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |



