The Industrial UPS 24V DC DIN Rail is a part of the Schneider Electric’s Easy UPS family. This model is a 240W UPS that offers DC input to DC output for industrial equipment support. It features 0-5V signaling relay contacts, up to 4 total external battery pack support, LED indicators and EPO switch for better control over the indutrial controls infrastructure. It comes with a 2-year standard warranty.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Easy UPS BVS240XDPDR DC UPS – 240 W
APC by Schneider Electric Easy UPS BVS240XDPDR DC UPS – 240 W – DIN Rail – 24 V DC Input – 24 V DC Output
- 24 V DC input voltage for maximum feasibility and added productivity
- 24 V DC output voltage for maximum dependability and added productivity
- DC Power receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- DIN Rail form factor helps mounting dc ups significantly faster and easier with added dependability
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 240 W load capacity
- Provides backup power to devices that require DC input while the incoming power is lost
Out of stock
£83.93 Exc. VAT / £100.72 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
BVS240XDPDR
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
UPC/EAN Code:
0731304436942
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | DC UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BVS240XDPDR |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | The Industrial UPS 24V DC DIN Rail is a part of the Schneider Electric's Easy UPS family. This model is a 240W UPS that offers DC input to DC output for industrial equipment support. It features 0-5V signaling relay contacts, up to 4 total external battery pack support, LED indicators and EPO switch for better control over the indutrial controls infrastructure. It comes with a 2-year standard warranty. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | BVS240XDPDR |
| Product Name | Easy UPS BVS240XDPDR 240W DIN Rail UPS |
| Product Line | Easy UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Output Voltage | 24 V DC |
| Input Current | 10 A |
| Input Voltage Range | 21.6 V DC - 28.8 V DC |
| Load Capacity (Watt) | 240 W |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 40 dB |
|---|---|
| Maximum Operating Elevation | 3 km |
| Maximum Storage Elevation | 3 km |
| Storage Relative Humidity | 95% |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 499 g |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail |
| Height | 129 mm |
| Width | 40 mm |
| Depth | 119 mm |
| Product Color | Metallic Grey |
Technical Information
| Receptacle Type | DC Power |
|---|
Battery Information
| Battery Characteristics | External Battery System |
|---|---|
| DC System Voltage | 24 V DC |
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,993.60 Exc. VAT / £2,392.32 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS Double Conversion Online UPS – 5 kVA/4.50 kW
General Purpose UPS £3,649.19 Exc. VAT / £4,379.03 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SUA5000RMI5U Line-interactive UPS – 5 kVA/4 kW
General Purpose UPS £3,415.66 Exc. VAT / £4,098.79 Inc. VAT


