Technical Information
| Application/Usage | Computer Peripheral |
|---|---|
| Receptacle Type | BS1363A |
| AVR | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Receptacle Detail | 4 |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|
General Information
| Product Type | Line-interactive UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BV1000IMSX |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | EASY UPS BV 1000VA, AVR, Universal Outlet, 230V |
| Product Line | Easy UPS |
| Product Series | BV |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Output Voltage | 230 V AC |
|---|---|
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 1 kVA |
Physical Characteristics
| Form Factor | Tower |
|---|---|
| Product Color | Black |




