Protect computers, wireless routers, IOT devices, and security systems with the APC Back-UPS BK 500VA. APC Back-UPS provide backup battery power during power outages and continuously safeguard devices from fluctuating power conditions and surges. With 6 outlets, this tower UPS (uninterruptible power supply) provides seamless battery power to connected electronics. The 300w capacity is ideal for workstations, keeping you connected and productive during power fluctuations. This computer backup offers lifetime guaranteed surge protection with a $100,000 equipment protection policy. Use the included PowerChute software to configure settings and set up automatic graceful shutdown of a connected PC in the event of an extended power outage. Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS conditions. Audible alarms can be muted. Package Contains UPS, CD with software, Cord management straps, USB cable, User manual
“APC by Schneider Electric Smart-UPS SC450RMI1U Line-interactive UPS – 450 VA/280 W” has been added to your basket. View basket
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Back-UPS bk500 Standby UPS – 500 VA/300 W
APC by Schneider Electric Back-UPS bk500 Standby UPS – 500 VA/300 W – 2.40 Minute Stand-by – 120 V Input – 3 x NEMA 5-15R, 3 x NEMA 5-15R Surge – Stepped Approximated Sine Wave – Serial Port
- 120 V input voltage for better reliance and maximum dependability
- 500 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- NEMA 5-15P plug/connector type for convenient usage with added dependability
- NEMA 5-15P receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Prevent critical data loss by staying powered during a blackout with up to 300 W load capacity
- Protects computers and other electronic devices from harm caused by short power outages
- Up to 2.40 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£203.25 Exc. VAT / £243.90 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
BK500
Categories General Purpose UPS, Power Equipment, Unifi Store, UPS
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.90 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.40 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | bk500 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Protect computers, wireless routers, IOT devices, and security systems with the APC Back-UPS BK 500VA. APC Back-UPS provide backup battery power during power outages and continuously safeguard devices from fluctuating power conditions and surges. With 6 outlets, this tower UPS (uninterruptible power supply) provides seamless battery power to connected electronics. The 300w capacity is ideal for workstations, keeping you connected and productive during power fluctuations. This computer backup offers lifetime guaranteed surge protection with a $100,000 equipment protection policy. Use the included PowerChute software to configure settings and set up automatic graceful shutdown of a connected PC in the event of an extended power outage. Audible alarms provide notification of changing utility power and UPS conditions. Audible alarms can be muted. Package Contains UPS, CD with software, Cord management straps, USB cable, User manual |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | bk500 |
| Product Name | Back-UPS CS 500VA |
| Product Line | Back-UPS |
| Product Series | CS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Input Voltage | 120 V |
|---|---|
| Input Current | 10 A |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.27 kg |
|---|---|
| Height | 165 mm |
| Width | 91 mm |
| Depth | 284 mm |
| Product Color | Beige |
Controls/Indicators
| Status Indicators | LED status display with:
|
|---|
Environmental Conditions
| Thermal Dissipation | 24 BTU/h |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 45°C |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
|---|---|
| Cord Length | 1.83 m |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
Management
| Alarm | On Battery |
|---|
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX1500RMI2U Line-interactive UPS – 1.50 kVA/1.20 kW
General Purpose UPS £1,121.03 Exc. VAT / £1,345.24 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX750I Line-interactive UPS – 750 VA/600 W
General Purpose UPS £529.86 Exc. VAT / £635.83 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SURT3000XLIX554 Double Conversion Online UPS – 3 kVA/2.10 kW
General Purpose UPS £1,991.43 Exc. VAT / £2,389.72 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,332.99 Exc. VAT / £61,599.59 Inc. VAT


