Peace of mind from the world’s most trusted UPS.
The Back-UPS battery backup offers guaranteed power and surge protection for wireless networks, computers, gaming consoles and other electronics in your home or business. Models supply battery backup during outages and unsafe voltage fluctuations, as well as provide protection from damaging surges and spikes. They’re available in ‘tower’ or ‘floor’ styles, and together with a variety of standard features, they are the perfect choice to protect your data and keep you connected.
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 700 VA/405 W
APC by Schneider Electric Back-UPS Standby UPS – 700 VA/405 W – Tower – 16 Hour Recharge – 4 Minute Stand-by – 230 V AC Input – 230 V AC Output – 8 x BS 1363 – USB
- 16 Hour typical battery recharge time to allow optimal performance for longer hours with added efficiency
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- 230 V AC output voltage for maximum dependability and added productivity
- 405 W load capacity – backup power for your valuable electronics
- 700 VA load capacity – work without any interruption during power outages
- British BS1363A plug/connector type for a secure, feasible operation
- BS 1363 receptacle type provides secure, reliable connection with added productivity
- Compact in size and offers highly efficient solution
- Lead Acid battery chemistry to better suit your requirements with maximum productivity
- Up to 4 minute runtime on full load to preserve critical data from power shortage interruptions
Out of stock
£82.12 Exc. VAT / £98.54 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
|---|---|
| Hot Swappable | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Typical Battery Recharge Time | 16 Hour |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Standby UPS |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BE700G-UK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Peace of mind from the world's most trusted UPS. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Power-Saving Back-UPS 700VA, 230V, BS1363 |
| Product Line | Back-UPS |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Power Description
| Circuit Breaker | Yes |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Surge Energy Rating | 310 J |
| Waveform Type | Step Simulated Sine Wave |
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 405 W |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
|---|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.93 kg |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 89 mm |
| Width | 224 mm |
| Depth | 311 mm |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Dataline Protection | RJ-45 |
|---|---|
| Plug/Connector Type | British BS1363A |
| Cord Length | 1.83 m |
| Receptacle Type | BS 1363 |
| Receptacle Detail | 8 x BS 1363 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric Symmetra PX Double Conversion Online UPS – 125 kVA/125 kW – Three Phase
Industrial UPS £51,371.14 Exc. VAT / £61,645.37 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Symmetra SY96K96H Double Conversion Online UPS – 96 kVA
Industrial UPS £43,918.22 Exc. VAT / £52,701.86 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX3000RMHV2UNC Line-interactive UPS – 3 kVA/2.70 kW
General Purpose UPS £2,475.43 Exc. VAT / £2,970.52 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Smart-UPS SMX2200RMHV2U Line-interactive UPS – 2.20 kVA/1.98 kW
General Purpose UPS £1,871.92 Exc. VAT / £2,246.30 Inc. VAT


