General Information
| Product Type | Processor Upgrade |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT121BR |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 9760 |
| Product Name | Itanium Octa-core 9760 2.66 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Line | Itanium |
| Product Series | 9700 |
| Brand Name | HPE |
Miscellaneous
| Compatibility | HPE Superdome 2 CB900s |
|---|
Technical Information
| Process Technology | 32 nm |
|---|---|
| Clock Speed | 2.66 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1248 |
| L3 Cache | 32 MB |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 16 |
Environmental Conditions
| Thermal Specification | 0°C |
|---|
Power Description
| Thermal Design Power | 170 W |
|---|
