The Allied Telesis IE340-12GP managed switch features 8 x 10/100/1000T PoE+ copper ports and 4 x 100/1000X SFP uplinks. A comprehensive feature-set, and built in security, make it ideal for high-density Industrial Environments.
Allied Telesis IE340 IE340-20GP 8 Ports Manageable Layer 3 Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T, 100/1000Base-X – TAA Compliant
Allied Telesis IE340 IE340-20GP 8 Ports Manageable Layer 3 Switch – Gigabit Ethernet – 10/100/1000Base-T, 100/1000Base-X – TAA Compliant – 3 Layer Supported – Modular – 4 SFP Slots – 24 W Power Consumption – 240 W PoE Budget – Twisted Pair, Optical Fiber – PoE Ports – DIN Rail Mountable, Wall Mountable
- Built-in power supply to ensure all components are being supplied with accurate voltage
- Create your own LAN and connect your PC, laptop, printer and other peripherals with the help of 8 ports
- DIN Rail Mountable form factor for added reliability and dependability
- Layer 3 Switch ensures productivity by providing an efficient, hassle-free connection
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
Out of stock
£986.67 Exc. VAT / £1,184.00 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
General Information
| Product Type | Layer 3 Switch |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AT-IE340-12GP-980 |
| Manufacturer Website Address | http://www.alliedtelesis.co.uk |
| Marketing Information | The Allied Telesis IE340-12GP managed switch features 8 x 10/100/1000T PoE+ copper ports and 4 x 100/1000X SFP uplinks. A comprehensive feature-set, and built in security, make it ideal for high-density Industrial Environments. |
| Manufacturer | Allied Telesis, Inc |
| Product Model | IE340-20GP |
| Product Name | IE340-20GP Layer 3 Switch |
| Product Series | IE340 |
| Brand Name | Allied Telesis |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Power Consumption | 24 W |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 240 W |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
|---|---|
| Networking Standards | IEEE 802.1x |
Physical Characteristics
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
|---|---|
| Height | 153 mm |
| Width | 91 mm |
| Depth | 139 mm |
| Product Material | Aluminium |
Media & Performance
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
|---|---|
| Number of SFP Slots | 4 |
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
|---|
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Modular | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet PoE+ |
Miscellaneous
| TAA Compliant | Yes |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric SmartSlot AP9620 Management Module – 1 x USB 2.0, 1 x DB-9 Serial
Information Technology £114.97 Exc. VAT / £137.96 Inc. VAT -
HPE 562FLR-T 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – FlexibleLOM
Information Technology £232.41 Exc. VAT / £278.89 Inc. VAT -
HPE BCM57416 10Gigabit Ethernet Card for Server – 10GBase-T – Plug-in Card
Information Technology £189.13 Exc. VAT / £226.96 Inc. VAT -
HPE 25Gigabit Ethernet Card for Server – 25GBase-X – Plug-in Card
Information Technology £584.39 Exc. VAT / £701.27 Inc. VAT

