This Horizontal Cable Organizer Promotes proper airflow while allowing cables to be passed from the front to the rear of the rack. Features plastic fingers at 1U increments for organized cable entry and exit.
Steve M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (20/07/2024) ✅ Verified
We've been ordering from Unifi since 2018. Always reliable & professional, highly recommended.
David G. ⭐⭐⭐⭐⭐ (14/05/2022) ✅ Verified
Amazing price, excellent service. Rob was very patient with any questions we had.
Akash P. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/06/2022) ✅ Verified
Ordered a few IP phones which arrived promptly. Very helpful with questions we had.
Gary L. ⭐⭐⭐⭐⭐ (28/06/2024) ✅ Verified
Switch works perfectly & your customer service is fantastic. Thank you.
Raph M. ⭐⭐⭐⭐⭐ (02/08/2023) ✅ Verified
Ordered a keyboard & monitor, arrived in 2 days with no issues. Would recommend.
APC by Schneider Electric Cable Routing – Black – 1 Each Pack
APC by Schneider Electric Cable Routing – Black – 1 Each Pack – Rack Cable Guide – 1U Rack Height
- For exceptional quality, upright compatibility and reliability use this cable manager type
- Rack Cable Guide cable manager type for reliable wire organisation with maximum productivity
Availability: 2 in stock
Estimated Delivery: Thursday, 23rd April
£50.59 Exc. VAT / £60.71 Inc. VAT
Secure Payments: Protected checkout with trusted payment providers.
Fast Shipping: Orders dispatched within 1–2 working days.
Manufacturer's Part Code:
AR8429
Categories Accessories, Cable Management, Rack & Cabling, Unifi Store
UPC/EAN Code:
0731304208174
Condition: Brand New & Sealed. Sourced through manufacturer’s authorised UK channels.
Miscellaneous
| Package Contents |
|
|---|---|
| Compatibility |
|
General Information
| Product Type | Cable Routing |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | AR8429 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | This Horizontal Cable Organizer Promotes proper airflow while allowing cables to be passed from the front to the rear of the rack. Features plastic fingers at 1U increments for organized cable entry and exit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | 1U Cable Pass Through |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 231.3 g |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| Height | 44 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 15 mm |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
Product Information
| Cable Manager Type | Rack Cable Guide |
|---|
Related products
-
APC by Schneider Electric AR8442 Cable Organizer – Black
Accessories £125.10 Exc. VAT / £150.12 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric Cable Organizer – Black – 1 Each Pack
Accessories £84.64 Exc. VAT / £101.57 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR8172BLK Cable Organizer – Black
Accessories £92.91 Exc. VAT / £111.49 Inc. VAT -
APC by Schneider Electric AR7511 Cable Routing – Black
Accessories £77.84 Exc. VAT / £93.41 Inc. VAT
